https://www.traditionrolex.com/26

Radom Kulturalny
Facebook YouTube
« wróć do NASZE MIASTO
 • 02-06-2023

  Wernisaż wystawy

  Piwna odsłona miasta Radomia

   

   

  Archiwum Państwowe w Radomiu zaprasza na wernisaż wystawy plenerowej pt. Piwna odsłona miasta Radomia, który będzie miał miejsce w Radomiu, 9 czerwca 2023 r., o godz. 16:30 w pobliżu fontann przy ul. marsz. Ferdynanda Focha. Ekspozycja, poprzez szereg dokumentów, przybliża historię radomskiego przemysłu browarniczego.

  W wyniku szerokiej kwerendy wyselekcjonowane zostały najstarsze i najważniejsze, ale też i najbardziej zajmujące zarówno pod względem głębi informacyjnej jak i warstwy wizualnej, źródła do dziejów radomskich browarów. Należą do nich chociażby akty metrykalne i notarialne, plany, fotografie, pisma sporządzone na ozdobnych drukach firmowych i etykiety.

  Kompilację źródeł w ujęciu chronologicznym otwiera akt nabycia domu celem uruchomienia browaru przez małżeństwo Kłosowskich w 1812 r., a kończą etykiety piwne upaństwowionego browaru Saskich w Radomiu, pochodzące z drugiej połowy XX w.

  Archiwum nawiązało współpracę z miejscowymi kolekcjonerami oraz osobami i instytucjami wrażliwymi na zachowanie kruchych pamiątek dawnych dni, dzięki czemu wystawa została wzbogacona o wyjątkowe dokumenty i obiekty, których wspólnym mianownikiem jest radomskie piwowarstwo. Wśród nich znalazły się m.in.: fotografie beczek i butelek, etykiety, plakat browaru Saskich oraz przykuwający wzrok dyplom Juliusza Saskiego.

  Na uczestników wernisażu czekają bezpłatne egzemplarze wydawnictwa towarzyszącego wystawie oraz związane z nią materiały promocyjne (liczba ograniczona).

  Ekspozycja została przygotowana w związku z obchodzonym 9 czerwca Międzynarodowym Dniem Archiwów i będzie dostępna dla zwiedzających do 31 lipca 2023 r.

   

  Kuratorem wystawy jest pan Krzysztof Głowacki (kglowacki@radom.ap.gov.pl, 48 377-90-68).

« wróć do NASZE MIASTO

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy

https://www.traditionrolex.com/26