https://www.traditionrolex.com/26

Radom Kulturalny
Facebook YouTube
« wróć do Czy wiesz, że...
 • 09-07-2013

  Sms-y leczą!

  09 lipiec 2013

  Sms-y leczą!
  Amerykańscy naukowcy postanowili przyjrzeć się uważniej wydawałoby się dość prozaicznej czynności sms-owania. Okazało się, że wystarczy już sam dźwięk otrzymania wiadomości, żeby doświadczyć automatycznej poprawy nastroju. Jak to możliwe? To efekt działania endorfiny, hormonu szczęścia. Nasz mózg może skojarzyć ów sygnał z pozytywnymi doświadczeniami z przeszłości, które były z nim związane. Poprawianie psychicznej kondycji człowieka poprzez wymienianie sms-ów naukowcy postanowili wykorzystać w leczeniu osób z problemami psychicznymi, również tych cierpiących na depresję.

  – Ludzie, na których chciałem wpłynąć bezpośrednio, mieli utrudniony dostęp do komputera i internetu. Pomyślałem więc o użyciu telefonów komórkowych, za pomocą których wysyłałem sms-y przypominające im, aby ćwiczyli umiejętności omawiane na sesjach terapeutycznych. Trzy czwarte pacjentów zgłosiło poprawę swojego nastroju za sprawą tych wiadomości –  wyjaśnia profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego, Adrian Aguilera.

  Istnieje jednak i druga strona medalu. Warto pamiętać, że stan podekscytowania wywołany sms-owaniem jest tymczasowy, a sama czynność może uzależniać (nie wspominając o wtórnym analfabetyzmie).

« wróć do Czy wiesz, że...

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy

https://www.traditionrolex.com/26