Facebook YouTube
« wróć do SZTUKA
 • 24-01-2023

  Nowa wystawa

  MAGDALENA KOPRON - KUSIAK w Łaźni - ZAPRASZAMY

  Szanowni Państwo, Gorąco polecamy i serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa
   
  MAGDALENY KOPRON - KUSIAK
   
  4 lutego ( sobota ) 2023 r., godz. 16.00 ,  Galeria , ul.Traugutta 31/33
   
  Wystawa czynna do 17 marca 2023.
   
  Magdalena Kopron–Kusiak absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie oraz Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Białostockiej. Mieszka i tworzy w miejscowości Rudy. W Puławach współprowadzi pracownię architektoniczną. Malarstwo Magdaleny jest stworzone z zachwytu nad rodzinnym pejzażem, łąkami, rzekami, wąwozami. Pejzaż ukazany, na pograniczu abstrakcji. Wszystko ma dla niej wartość symbolu i odnosi się często w bardzo syntetyczny sposób do tego „swojego” świata poprzez głęboką uważność.
  W otaczającym świecie pojawiają się również „zwykłe” kury, przedstawione z dużą ekspresją – należną kurom, które zdają się zatrzymywać wzrok obserwatora. Twórczość pokazuje, że fauna i flora nierozerwalnie łączą się z naszym ludzkim światem, a nawet są jego psychologicznym odbiciem. Oko w oko. Natura w obrazach niesie siłę i moc. Pozbawiona detali, przekazuje radość i spokój z bycia w jedności.
   
   
  "Zielona i niebieska - dwie farbki w małych pojemniczkach, znalezione gdzieś w domu Jadwigi i Zdzisława (dziadków). Niebieska, ta babcina, do zabarwiania wapna, którym Jadwiga w ciepłe dni maluje letnią kuchnię z piecem chlebowym. I zielona, z niepewnym rodowodem... być może przywieziona przez jednego z nas - wnucząt, na wakacje. Duża, świeżo wybielona ściana w kurniku i zachód słońca - ofiarowany kurom, opowiedziany za pomocą „znaleźnych” farbek... zielonej i niebieskiej. Jest to pierwszy większy obraz, jaki maluję będąc dzieckiem.
  Są lata 80, Poleski Park Narodowy i komfortowy dystans od dużych skupisk ludzkich, wyczarowany w otulinie łąk, lasów, jezior i bagien. Tam spędzam każdy wolny od szkoły czas. Do rzeki zbyt daleko, lecz jej brak rekompensuje rów, któremu latem jeziora użyczają wodę.
  1992-1997 - Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Masa zieleni, spokoju, wspaniałych ludzi i rzeka Bystra, orzeźwiająca miasto swoja dziką doliną. Od realizmu do poznawania mocy koloru w malarstwie. Niespieszny, niezastąpiony, życzliwy czas. Kontemplacja krajobrazu z ostatniej ławki na polskim.
  1997 -2002 - Białystok Wydział Architektury i Urbanistyki oraz cudowne pięć lat na Wschodzie. Znowu wspaniali ludzie i niknąca w dużym mieście rzeka Biała, budząca się często, ze swego uśpionego bytu w naszych pracach semestralnych.
  Architektura - przestrzeń można określić, z przestrzeni można wykroić formę, która nadal pozostaje jej częścią i wibruje, działa. Projektowanie, obcowanie ze wspaniałą naturą i kulturą, z dużym szacunkiem dla Genius Loci. Jak zawsze towarzyszą mi obrazy: pejzaże, portrety, ptaki.
  2002 – do dziś. Puławy, Rudy z Kurówką, Wisła, Kazimierz Dolny, Nałęczów - mieszkam i pracuję. Podróże - pozwalają przemieszczać się w otwartej przestrzeni świata i zwiedzać wewnętrzne zakamarki. Nabieram przekonania, że człowiek, wyrastając z otaczającej go natury, oddycha i czuje to co ona, że to co tworzy jest jej i z niej - jest bliższe prawdy. Krajobraz widziany staje się odczuwanym... Jedność. Przestrzeń pozostaje niezaprzeczalnie ważna, pory roku to niezmienny rytm i sens, kolor i światło. No i Ludzie - emocje, relacje, psychologia - kury, ŻYCIE." - Magdalena Kopron-Kusiak
   
  Wystawy:

  2014 Końskowola GOK wystawa indywidualna
  W latach 2014, 2016, 2017, 2018, 2019, 2022 udział w wystawie zbiorowej Twórców Rodzimych w GOK - Końskowola
  W latach Warszawa 2016,2017,2018,2022 udział w Wystawie Zbiorowej w Teatrze GO - Warszawa
  2017 Kazimierz Dolny Wystawa Zbiorowa w Galerii Kolor
  2017 Puławy Wystawa KolorFem w MDK
  2018 Wystawa w Ogrodzie botanicznym PAN na wystawie Najpiękniejsze Kury Świata
  2018 Garwolin wystawa Indywidualna w Galerii Kotłownia
  2019 Żyrzyn wystawa zbiorowa KolorFem
  2020 zakwalifikowanie do II etapu konkursu Delphian Gallery w Londynie
  2021 Wystawa „Przestrzeń, Woda, Powietrze” w galerii Gardzienice w Lublinie
  2021 Wystawa „W teatrze natury” w galerii Gardzienice w Lublinie
  2021 Wystawa „Kurzy Świat” Galeria MAG/Garnizon w Gdańsku
  2022 Wystawa w ramach cyklu „ Szybka Sztuka” Wyspa Słodowa we Wrocławiu
  2022 Wystawa zbiorowa „Kultura w kwarantannie” w ramach festiwalu ”Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym”
   
« wróć do SZTUKA

Pogoda

Newsletter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz porcję najświeższych informacji

Nasi partnerzy